296. Çocuk Bayramı

.

Bir 23 Nisan gerçeği: Ülkemizde 2 milyona yakın çocuk işçi var. 

Çalışan, çalıştırılan 10 çocuktan 8'inin hukuksal anlamda bir kaydı bulunmamakta.

2016'da 56 çocuğumuzu iş yerinde zorlu veya özensiz çalışma koşullarına kurban verdik. 

Eskisi gibi 23 Nisanlarda çok da neşe dolmuyor çocuklar. Çünkü trafik ışıklarında kağıt mendil satan, araba camı silen çocukların 23 Nisan'ın ne demek olduğundan haberleri yok. Utanması gerekenler nerede?

23 Nisan'ı bilen çocukların ortalamalarına da göz atalım. Uluslararası Öğrenci Performansı Değerlendirme kurumu kısa adıyla PISA geçtiğimiz aralık ayında 72 ülkeyi kapsayan araştırmasının sonuçlarını yayımladı. 72 ülkenin 15 yaş grubu çocuklarına bilim, matematik ve okuma düzeyinde uygulanan testler sonucu belirli bir ortalama çıkartıyorlar. Türkiye'nin, bilim matematik ve okuma seviyelerinde 50. sırada olduğu açıklandı.

Bugün ilkokula başlayan bir çocuk (2016-2017 öğretim yılı diyelim) 4+4+4 ve üzerine 4 yıllık üniversite dönemini de eklersek 2032 yılında mezun olacak. Buna yüksek lisans, doktora, diğer eğitim ve kurslar ile staj zamanlarını da eklersek yaklaşık 2035 yılında iş hayatına atılacak. Yukarıdaki PISA verileri ile muasır medeniyetler seviyesini ne kadar yakalarız, şimdilik meçhul.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder